Україна без хабарництва: міф чи реальність?
Щодня ми стикаємось з сотнями проблем: в світі, країні, на роботі чи навчанні та навіть у сім'ї. Поширеними проблемами на даний момент є бідність, безробіття, алкоголізм, наркотична залежність населення, епідемія ВІЛ/СНІД, корупція та багато інших маштабних соціально важливих проблем.

Проаналізуємо таке суспільно небезпечне явище, як хабарництво.
Хабарництво, на жаль, давно існує в українському суспільстві. В країні навіть діє певна схема: один дає хабар, для певної вигоди, а інший - виконує умову і отримує за це гроші. Через це статистика засвідчує такі дані: в Україні зареєстровано лише 5% злочинів, які пов'язані з хабарництвом, до судів направляється приблизно половина і тільки 20-25% з них засуджується.

За статистикою, на жаль, Україна має одну з "найуспішніших" систем хабарництва. В нашій країні цей порок присутній в усіх сферах життя: в освіті, науці, медицині, культурі, політиці і т.д. Тому, в українських ЗМІ найчастіше ми зустрічаємо матеріали про розкрадання та численні повідомлення про хабарі. Це не просто пусті слова, адже за даними міжнародної неурядової організації TRANSPARENSY INTERNATIONAL , Україна за рівнем корупції у державному та економічному секторах знаходиться на 127 місці в рейтингу з 177 країн. Дивлячись на таку статистику, стає зрозуміло, що ситуація з хабарництвом в Україні є досить загостреною.

Деякі країни досить цікаво підходять до методів боротьби з хабарництвом та корупцією в цілому. Наприклад, незвичайний прийом використовується в Празі. Місцева туристична компанія пропонує гостям міста взяти участь у так званому «Корупційному турі» - екскурсії (триває 3 години), під час якої відвідувачам показують шикарні особняки, розкішні будинки чиновників та інших представників влади, які мають зв'язок з гучними справами про хабарі. Також цікавий метод використовують і в Пакистані: проводять щорічний загальнодержавний конкурс дитячого малюнка. Роботи переможців про «поганих дядьків» публікуються на сторінках спеціальної брошури і навіть на рекламних білбордах.
Пітер Айген - засновник TRANSPARENSY INTERNATIONAL провів лекцію на тему: «Роль громадянського суспільства у боротьбі з корупцією» у Львівській бізнес-школі УКУ. Засновник розповів про свій досвід у боротьбі з корупцією і дав такі цінні поради:
  • «ЗМІ повинне контактувати з громадянською спільнотою, щоб в єдності стати сильнішими;
  • у боротьбі з корупцією потрібен цілісний підхід: не варто думати, що можна впровадити кримінальні санкції , і це вирішить проблему;
  • потрібно захистити державу від корупції, як людину від хвороби;
  • ідеальним варіантом було б, якби управління в державі могли провадити неурядові організації; варто стежити і за міністрами, і за собою; треба відстоювати права людини»

Все ж таки помітні зміни на краще в Україні з'являються. Наприклад, від початку 2019 року департамент захисту економіки Нацполіції України викрив 137 українських чиновників у корупційних порушеннях. Але обурює те, що, звертаючись до статистики, ми бачимо таку картину: якщо вже справу за одержання неправомірної вигоди і довели до суду, то хабарник максимум може заплатити штраф і існують тільки поодинокі випадки, де злочинець буде відбувати покарання у в'язниці.

Тетяна Валівко