Що таке «соцiальний проект»?
Можливо, для організаторів соціальних проектів це питання звучатиме образливо, але запевняю, що жодним чином не намагаюсь викликати у читачів сумнів у їхній діяльності. Навпаки, вірю, що стаття допоможе кожному переконатися, що його мета відповідає його діям.

Не маючи жодного відношення до соціальних проектів, я чітко асоціювала це поняття з дитячими будинками, людьми з інвалідністю та багатодітними сім'ями. Ставши головним редактором журналу про соціальні проекти, я додала до цього списку спортивні марафони, благодійні фестивалі та екологічні проекти. І от я, один з організаторів, прочитавши близько півтисячі заявок на премію соціальних проектів, втрачаю всі грані цього поняття та намагаюсь зрозуміти, чим я все ж таки займаюся останні роки.
«Основною метою якого не є отримання прибутку». Напевно, найпоширеніша фраза, яка зустрічається при визначенні соціального проекту. Є бізнес, що приносить гроші, є соціальний проект, який вирішує суспільну проблему, та є соціальне підприємництво, що одночасно дає заробіток і має соціальне спрямування. А що ви скажете стосовно музичного фестивалю, організатор якого бере від продажу квитків мінімальну заробітну плату для свого існування, а решту коштів віддає для онколікарні? Формально — він існує за рахунок фестивалю, а прибуток є його заробітком. Фактично — метою проекту є допомога онкохворим, а ніяк не заробітна плата людині, що витрачає весь свій час на проект, і тому не має інших засобів для існування.

«Створений для вирішення соціальних проблем». Не менш вживана фраза для характеристики соціального проекту. Намагаюсь скористатися допомогою Google для з'ясування терміну «соціальний»: «сукупність певних рис та особливостей суспільних відносин, яка виявляється в стосунках між індивідами, їх ставленні до свого місця в суспільстві, соціальних явищ і процесів». Простіше — стосується відносин між індивідами в суспільстві. З першого погляду все просто, але потім згадую проект з порятунку старовинних ікон та швидку медичну допомогу для тварин, які нічого спільного з соціальними зв'язками не мають. Виявляється, Google знає не все.
«Здійснюється на волонтерських засадах». І тут я замислилась над тим, що створюючи соціальний проект, ніколи не називала себе волонтером. Так, я займаюся проектом абсолютно безоплатно, але поняття «волонтер» асоціюється з чимось короткостроковим. Поясню: той, хто рік займається організацією благодійного марафону — організатор; той, хто в день марафону реєструє учасників — волонтер.

Ніколи не любила книги та фільми, які залишають більше питань, ніж відповідей. Та і команда не зрозуміє, коли скажу, що не впевнена, для яких саме проектів ми створили премію. З іншого боку, добре, що ми перейшли стадію «дитячі будинки, люди з інвалідністю та багатодітні сім'ї» та розширили ці горизонти настільки, що тепер необхідно шукати їхні межі.
Можливо, моє визначення буде не таким науковим, як ви знали до цього, і Wikipedia не опублікує його на сайті, але саме таким я бачу соціальний проект у 2019 році:
проект, що не зробить тебе мільйонером;
проект, над яким ти можеш працювати 24 години 7 днів на тиждень і в результаті не почути навіть «дякую»;
проект, побудований на вірі та мотивації, яка з часом може згасати;
проект, яким, незважаючи на вищеперелічені пункти, ти будеш займатися до того часу, доки не досягнеш його мети;
проект, створений для допомоги тим, хто дійсно її потребує, та заради яких ти готовий пожертвувати частиною свого життя.
Соціальний проект — це не спосіб провести свій вільний час і далеко не спосіб заробити собі на життя.
Соціальний проект — це відданість ідеї, в яку віриш, та з якою готовий зробити чиєсь життя кращим. І якщо після прочитаного ви не передумали створювати свій проект — ви на своєму місці.