Бути одиним в каноє
Як в сучасному суспільстві прийнято з'ясовувати стосунки? Спори? Камінь-ножиці-папір? У двадцять першому столітті існує маса методів вирішення конфліктів, але на рубежі вісімнадцятого - дев'ятнадцятого століть існували свої правила, які принесли світу такий вид спорту як академічне веслування.

Англійські аристократи того часу вміли не тільки елегантно пити чай, а й серйозно захоплювалися перегонами на воді. Саме тоді з'ясування стосунків за допомогою човнів увійшло в моду не тільки вищого суспільства, але й студентства Англії.

Спершу це були дуелі між веслярами Оксфордського і Кембриджського університетів, а пізніше веслування охопило всю Європу.

Грести чи не грести?
Гребля - це не тільки серйозна фізична підготовка, а й психологія. Не кожному весляру під силу те, чим марафонці займаються на уік-ендах. Впевнено пройти тисячі миль, гребти швидше на фініші і перемогти в багатогодинних перегонах. Як це взагалі можливо? Професійні веслярі намагаються аналізувати не тільки свої дії під час гонки, свій робочий день і розпорядок регулярних тренувань, але і роблять великий акцент на збалансованому харчуванні. Вся ця праця для того, щоб мати перевагу над іншими спортсменами, адже тільки розумний і продуманий спорт гідний високих результатів.

Весляри-професіонали зазвичай тренуються принаймні два рази на день, це 6 днів на тиждень. Тренування проходять як на воді (тобто в човні), так і на суші (гімнастика, біг, тренування в спортивному залі). Тренувальна дієта для байдарочника або каноїста, подібна до багатьох інших спортивних змагань. Вимоги до енергії в м'язах досить високі через потребу підтримувати високого рівню мускулатури, обсягу і частоти тренувань. Однак, часто важко маніпулювати потребами енергії, в зв'язку з великою кількістю навантажень.
Дієти
Дієти повинні бути засновані на вуглеводах та білках, з меншою кількістю жиру. Важлива різноманітність продуктів, включаючи хліб і хлібні злаки, фрукти і овочі, знежирені молочні продукти, пісне м'ясо, морепродукти і боби. Крім того, так як тренування у спортсменів зазвичай починаються рано вранці, більшість веслярів НЕ їстимуть перед заняттями. Гребці повинні мати хорошу стратегію відновлення, щоб дістатися до наступної тренувальної сесії. Окрім того веслярі повинні пити багато рідини, крім води (соки, засновані на молоці напої).
You can't connect the dots looking forward, you can only connect them looking backwards.
Еліта академічного веслування, безумовно, має свої секрети, але охоче ділиться ними зі спортсменами-початківцями. Так Род Прайс, що став переможцем Yukon 1000 Canoe & Kayak Race, дворазовим чемпіоном - Everglades Challenge, триразовим - Adirondack Canoe Classic, шестиразовим - річкова гонки Suwannee (переконливо, чи не так?), розповідає про те, що важливо постійно підтримувати форму, концентруватися на своїй цілі й усвідомлювати те, що інші суперники теж борються за перемогу, а в ключовий момент важливо стати швидшим лише на кілька хвилин. "Я сприймаю своє тіло як мотор. Якщо я стомлений, значить, потрібно паливо, і я збільшую кількість споживаних калорій. Мені подобається пити «Perpetuem Hammer Nutrition», я їм багато бананів і снекових батончиків. Ну а в перегонах просто пригай в човен і пам'ятай, що навіть поганий результат робить тебе сильнішим!" - розповідає весляр у своєму блозі.
Що ж таке веслування і звідки воно з'явилося ми з'ясували. Правильне харчування та фізичні навантаження - розповіли. А що ж з веслуванням в Україні?

До України цей вид спорту дійшов в кінці дев'ятнадцятого століття. Тоді був створений Київський яхт-клуб й перші його збори відбулися в 1887 році. Подібні клуби були закритими та сприймалися надзвичайно серйозно. Веслярі вважали себе не просто спортсменами, а окремим видом суспільства й навіть затвердили свій Статут.

Відповідно до Статуту в клуб приймалися особи всіх станів, які досягли повноліття. До складу клубу не могли входити жінки, вихованці навчальних закладів, нижні військові чини, обмежені в правах по суду і раніше виключені з клубів і товариств. Кожен охочий міг вступити в яхт-клуб тільки при наявності рекомендацій як мінімум двох його членів.

Усі члени клубу мали свою форму із темно-синього сукна матроського крою. На лацкані коміра було металеве або вишите сріблом зображення якоря. Шаровари суконні, темно-сині або білі. У день гонки відмітним знаком членів гоночної комісії був знак Клубу з кокардою з білих і синіх стрічок на лівій руці.

Сучасне веслування трохи змінило свої правила і дозволило всім охочим стати на шлях спортсмена-весляра. Академічна гребля входить у програму олімпійських змагань та чемпіонатів світу, в яких бере участь і Україна.

У 2014 році на чемпіонаті світу з академічного веслування в Амстердамі українці Артем Морозов, Олександр Надтока, Дмитро Міхай і Іван Довгодько вирвали у британців золото відірвавшись всього на 0,9 секунди.

На сьогодні академічне веслування є одним із прогресивних видів спорту в Україні. Щорічно проходять Чемпіонат України з академічного веслування, а тож українська юнацька олімпіада, до якої майбутні призери готуються з ранніх років.

Академічна гребля це не тільки серйозна праця над собою та своїми можливостями, але й веселий спосіб провести час. Тож якщо ви вважаєте, що не бути вам олімпійцем або цей вид спорту просто не ваше, спробуйте ще раз зі своїми друзями та, можливо, вас затягне так саме, як і мене колись.