Overcoming Hate Speech in Media
10/2018 Одеса
Мова ворожнечі. Моніторинг одеських
ЗМІ за жовтень 2018 року
«Жовтнева» мова ворожнечі в Одесі:
кейси з проаналізованих ЗМІ
Прояви мови ворожнечі серед публікацій мас-медіа Одещини у жовтні 2018 року було помічено у виданнях: «Мегафон», «Baltalife.org», «Овідіопольські новини», «Южный курьер», «Деловая Одесса», «Рупор Одессы», «Лоция», «КЕКС», «Таймер», «Трибуна», «Иваси ньюс», «Лиманская правда», «Информационный центр».

Протягом аналізованого періоду мова ворожнечі проявилася у матеріалах про соціальні проблеми суспільства, у кримінальній хроніці, дискусіях про створення єдиної помісної церкви в Україні, публікаціях про громадських діячів. Серед відібраних прикладів, найбільше вражає, через неочікуваність, антагонізм до представників українського села. Їх зображено такими, які, перебуваючи у владі, нав'язує іншим українську мову, погано урядує тощо. Деякі журналісти цитують політиків, вважаючи, що, в такому разі, не вони відповідають за гостроту окремих тверджень, оціночних суджень і т.п. Але, на нашу думку, гострі цитати можна передавати непрямою мовою, пом'якшуючи їх, або ж забезпечувати баланс думок, уникаючи упередженого цитування експертів, з думкою яких солідаризується автор. Подаємо деякі приклади на підтвердження таких узагальнень.
Сайт: «Мегафон», 3 жовтня 2018 року
Тематика:соціальні групи.
Фрагменти: заголовок. «На Одесчине полицейские вернули домой сбежавших "малолеток". Лиманские полицейские нашли и вернули домой несовершеннолетних беглянок».
Порушення: у замітці йдеться про те, що поліцейським вдалося знайти підлітків, які зникли з дому. Вважаємо, що, з врахуванням того, що підлітки, за твердженнями психологів, - одна з найбільш вразливих категорій людей, не варто їх називати "малолітками" та "біглянками". Особливо у ЗМІ, бо через них інформація поширюється на великі групи людей.
Сайт: «Baltalife.org», 1 жовтня 2018 року.
Тематика: позиціонування групи як джерела загроз.
Фрагменти: заголовок.
Порушення: у замітці йдеться про те, що правоохоронці провели спецоперацію із затриманням групи приїжджих озброєних людей, яких узагальнено названо "озброєними тітушками". На момент оприлюднення матеріалу не було рішення суду щодо порушення названими громадянами закону, тому таке називання підозрюваних може сприяти формуванню нетерпимого ставлення одеситів до людей з інших міст, які приїжджають групами, і мета візиту яких не очевидна.
Сайт: «Овідіопольські новини», 4 жовтня 2018 року.
Тематика: створення негативного образу групи.
Фрагменти: «Но терпения, по обыкновению, у одесских «уличных фронтовиков» и представителей «Национального корпуса» не хватило, и они пошли на штурм стройплощадки. Пока одни активисты ломали ворота, другие, самые активные во главе с лидером «Вуличного Фронту» Демьяном Ганулом, перелезли через забор».
Порушення: в анонімній замітці розповідається про спробу представників громадських організацій протидіяти незаконній, на їх думку, забудові одеського пляжу. У матеріалів не забезпечено безсторонності подання фактів. Автор, чи автори, називають дійових осіб вуличними фронтовиками, показуючи своє до них ставлення. Схожий матеріал, зі ще більш контраверсійним заголовком «Цивилизованно» - это не про них: на стройплощадке у дельфинария стреляли» було опублікувано на сторінці видання «За Одессу» https://zaodessu.com.ua/news/civilizovanno_-_eto_ne_pro_nih_na_stroyploschadke_u_delfinariya_strelyali_video/ .
Сайт: «Южный курьер», 8 жовтня 2018 року.
Тематика: твердження про моральні недоліки певної соціальної групи як такої.
Фрагменти: «Собственно скандалистов можно понять. Казалось бы, тихо-мирно захватили себе земельные участки, так теперь, если, не дай Бог, ДПТ будет одобрен людьми и принят на следующей сессии, то придется платить налоги в бюджет, а то и вообще вернуть участки. Чтобы сорвать обсуждения, к поссовету были даже вызваны «титушки», но жители поселка их внутрь не пустили, и детальный план территории был принят.
Порушення: у замітці про громадські слухання, на яких обговорювалась законність розподілу курортних земель Затоки певних учасників зібрання названо скандалістами та "тітушками".
Сайт: «Мегафон», 10 жовтня 2018 року.
Тематика: створення негативного образу групи.
Фрагменти: заголовок. «Люди в масках "штормят" одесский радиорынок. Силовики в масках "штормят" одесский радиорынок».
Порушення: у замітці йдеться про рейд правоохоронців на одеському ринку з виявлення нелегальних мігрантів - продавців краденого краму. Вживаючи слова негативної конотації у тексті замітки, автор створює негативний образ працівників поліції.
Сайт: «Деловая Одесса», 2 жовтня 2018 року.
Тематика: твердження про моральні недоліки певної соціальної групи як такої.
Фрагменти: «Знаете, что это? Это одесский дизайнер с фотографом сделали вот такой проект. Реклама детского белья премиум-класса для Одесской недели моды. 12-летние девочки в образах парижских куртизанок».
Порушення: у замітці про контраверсійну фотосесію для реклами дитячої нижньої білизни автор пише про 12-річних дівчаток в образах куртизанок. Автор має право на оціночні судження, але, рекламні фотографії дівчаток неважко знайти в Інтернеті, причому, з незаретушованими обличчями, що може призвести до подальшого булінгу цих дітей серед ровесників. Тому, на нашу думку, навішування таких специфічних ярликів робити не варто, навіть у формі припущення.
Сайт: «Рупор Одессы», 15 жовтня 2018 року.
Тематика: позиціонування групи як джерела загроз.
Фрагменти: заголовок; «В Воскресенье одесские вандалы так праздновали. Наглядным подтверждением того, что в Одессе праздники «удались» – можно считать состояние трамвайной остановки на Французском бульваре возле киностудии… Конечно, за три выходных в городе побывало много гостей, но почему-то кажется, что это дело рук местных вандалов.Без комментариев…».
Порушення: у публікації справедливе зауваження щодо нищення лавочок бездоказово пов'язане з припущенням, що порушниками етичних норм та правопорядку були саме одесити.
Сайт: «Лоция», 12 жовтня 2018 року.
Тематика: позиціонування групи як джерела загроз.
Фрагменти: «Высказывания о запрете Цоя и Высоцкого как «щупальцев русского мира». Мы поговорили с главным «помнящим» страны, скандально известным «украинизатором» — Владимиром Вятровичем.
Порушення: в інтерв'ю Таї Найденко з Володимиром Вятровичем авторка, напевно, намагаючись, заінтригувати читача і показати своє ставлення до співрозмовника, використовує суперчливі характеристики та епітети щодо візаві, називаючи його главным «помнящим» страны, скандально известным «украинизатором». Припускаємо, що для підігріву пристрастей, у сприйнятті публікації читачами, авторка також застосовує словосполучення "щупальца русского мира".
Сайт: «КЕКС», 2 жовтня 2018 року.
Тематика: створення негативного образу певної соціальної групи як такої.
Фрагменти: «Вы, активисты, жить не даете никому. Мы вас, активистов, в землю будем закапывать. Вывод можно сделать только один: если ты известный активист - воруй, грабь, убивай - и тебе за это ничего не будет».
Порушення: у статті неназваного автора йдеться про розслідування кримінальної справи щодо вбивства Івана Кузнецова, яке сталося, за версією попереднього слідства, у результаті, самозахисту громадського діяча Сергія Стерненка, під час нападу на нього. На нашу думку, автор проявляє необ'єктивність та упередженість, дослівно цитуючи політика Іллю Ківу, відтворюючи радикальні вислови про вкрай негативну роль активістів у житті одеситів, висловлюючи власну думку про те, що активістам все сходить з рук. Навіть злочини.
Сайт: «Таймер», 17 жовтня 2018 року.
Тематика: твердження про моральні недоліки певної соціальної групи як такої.
Фрагменти: заголовок. «Степанов сделал своим замом участника майской бойни».
Порушення: у замітці йдеться про нове кадрове призначення у Одеській облдержадміністрації. У заголовку показано ставлення невказаного автора публікації до новопризначеного чиновника. Як індикатор сприйняття подібних заголовків можна сприймати коментарі читачів до матеріалу. Частину з них, через ненормативну лексику, цитувати не будемо, але кипіння пристрастей у них вражає. Йдеться про вішання "нациків" тощо.
Сайт: «Трибуна», 17 жовтня 2018 року.
Тематика: твердження про моральні недоліки певної соціальної групи як такої.
Фрагменти: «В народе их уже назвали «шпрехенфюреры». И уже есть желающие – Лариса Ницой, которая объявила себя первым языковым инспектором в стране, собирается теперь ездить по Украине и следить за этим».
Порушення: на сайті цитовано виступ українського політика Вадима Рабіновича про Закон України "Про забезпечення функціонування української мови як державної". Автор, на нашу думку, невиправдано цитатує гострі вислови Народного депутата України, які можуть спричинити поляризацію у суспільстві, спричиняти ворожнечу між опонентами у мовному питанні.
Сайт: «Трибуна», 12 жовтня 2018 року.
Тематика: твердження про моральні недоліки певної соціальної групи як такої.
Фрагменти: заголовок. «Недотомос: что решила Константинопольская церковь и чем это может обернуться для Украины? Корни обсуждаемых проблем и применяемые в спорах аргументы уже покрылись пылью веков. А вот кровь, которая может пролиться на Украине в связи с развитием ситуации, будет вполне свежей».
Порушення: в анонімному матеріалі про рішення синоду Константинопольського патріархату щодо створення єдиної помісної церкви в Україні, автори не подають різні точки зору на цей процес, а відверто критично коментують дії тих, хто виступає за українську автокефальну церкву.
Сайт: «Ivasi news», 23жовтня 2018 року.
Тематика: твердження про моральні недоліки певної соціальної групи як такої.
Фрагменти: заголовок; «Таким образом, можно ожидать, что только несколько священников УПЦ из Одесской епархии могут в будущем изменить своей присяге и, став раскольниками, попытаться перейти в структуры так называемой единой поместной церкви. Подавляющее большинство священников УПЦ из Одесского региона остались верны каноническому Православию».
Порушення: в анонімному матеріалі про збори духовенства Одесской епархии Украинской Православной Церкви можливих прихильників створення єдиної помісної церкви в Україні називають "раскольниками".
Сайт: «Лиманская правда», 22 жовтня 2018 року.
Тематика: позиціонування групи як джерела загроз.
Фрагменти: заголовок.
Порушення: у замітці невідомого автора про те, що на ринку "Південний" правоохоронці затримали громадян Грузії, Узбекистану, Вірменії, які не мали документів на підтвердження права перебування в Україні. Вважаємо неетичним називати їх у ЗМІ "нелегалами".
Сайт: «Информационній центр», 5 жовтня 2018 року.
Тематика: твердження про неповноцінність групи як такої.
Фрагменти: заголовок; «Мнение: село управляет Украиной, поэтому русскоязычные граждане стали нацменьшинством. Русскоязычные граждане Украины, прожившие всю жизнь в стране, с 2014 года стали национальным меньшинством, потому что управление страной находится сейчас в руках села и активистов».
Порушення: у замітці невідомого автора наведено цитату експерта Валентина Землянського, у якій стверджується, що українська мова це мова села. А Україною, мовляв, керують село та активісти.
Віталій Жугай