Overcoming Hate Speech in Media
08/2018 Одеса
Мова ворожнечі. Моніторинг одеських
ЗМІ за серпень 2018 року
«Серпнева» риторика ненависті в Одесі:
кейси щодо використання мови ворожнечі в ЗМІ

Окремі приклади мови ворожнечі серед публікацій мас-медіа Одещини у серпні 2018 року було зафіксовано у виданнях: «Odessit.ua», «Ivasi news», «Odessa online», «Odesa.depo.ua», «Пушкинская.нет», «Dumskaya.net», «Рупор Одессы», «Таймер».

Протягом вказаного періоду вістря мови ворожнечі було найбільше спрямовано на представників етнічних груп. Можливо, у період тимчасового затишшя на «фронтах політичних баталій» саме ця категорія громадян найчастіше згадувалася у негативному контексті. Хоча траплялись недипломатичні висловлювання й щодо представників центральної влади; активістів патріотичних організацій; виконуючої обов'язки міністра охорони здоров'я; громадян, які займаються майнінгом та продажем криптовалют тощо. Наводимо кілька прикладів, які дають змогу зробити певні висновки та узагальнення.
Сайт: «Odessit.ua», 10 серпня 2018 року.
Тематика: представники влади.
Фрагменти: «Перед выборами киевские власть предержащие перевозбудились».
Порушення: у статті йдеться про труднощі у роботі Одеської кіностудії, справедливо згадуючи про матеріальний занепад колись однієї з найуспішніших кіностудій, неназваний автор непереконливо узагальнює негативну роль представників влади у складному становищі студії, презюмує їх негативні наміри щодо заволодіння майном та землею студії. У вислові "киевские власть предержащие перевозбудились" відверто показано ставлення автора до певної групи осіб. Цілком можливо, що автор має рацію, даючи оцінку їх діям, але не називаючи конкретних прізвищ можливих винуватців, він формує у одеситів упереджене ставлення до усіх представників влади зі столиці.
Сайт: «Ivasi news», 18 серпня 2018 року.
Тематика: соціальні групи.
Фрагменти: заголовок; «Праворадикалы несколько раз ударили представителей гей-сообщества, после чего в ситуацию вмешалась полиция».
Порушення: у замітці про марш рівності в Одесі автор безпідставно узагальнює роль представників певних політичних поглядів щодо їх нетерпимості до представників ЛГБТ-спільноти. Участь окремих представників певної політичної сили у подіях не дає підстав формувати у громадян думку про тотальну гомофобію представників правих сил. Тобто можна було б повідомляти про події під час маршу, не акцентуючи уваги читачів на належності опонентів до тієї чи іншої політичної сили.
Сайт: «Odessa online», 20 серпня 2018 року.
Тематика: етнічні групи.
Фрагменти: заголовок; «На Таирова пьяный азербайджанец бросался с ножом на прохожих. Как выяснилось, задержанный – 25-летний гражданин Азербайджана, который с 2016 года незаконно находится на территории Украины. Хулигана доставили в Таировский ОП, ему грозит наказание согласно ч.1, ч.3 ст.296 (хулиганство) УК Украины».
Порушення: у статті анонімний автор розповідає про затримання підозрюваного у скоєнні хуліганських дій громадянина іншої держави. Фахівці Комітету Міністрів Ради Європи вважають, що висловлювання, спрямовані не тільки проти групи осіб, а й однієї особи, яка представляє ту, чи іншу групу можуть бути проявами мови ворожнечі (http://sp.niss.gov.ua/content/articles/files/13-1486385221.pdf).
Сайт: «Odesa.depo.ua», 22 серпня 2018 року.
Тематика: етнічні групи.
Фрагменти: заголовок; «На Одещині прикордонники виявили у молдованина набої. Громадянин Молдови прибув у пункт пропуску "Паланка" на автомобілі Dacia. 21 серпня, як тільки 34-річний молдованин прибув на кордон, вивели автівку із загального потоку для проведення поглибленого прикордонно-митного огляду».
Порушення: у замітці безпідставно робиться акцент на громадянстві та національності підозрюваного у скоєнні контрабандних дій громадянина.
Сайт: «Pushkinska.net», 24 серпня 2018 року.
Тематика: етнічні групи.
Фрагменти: заголовок; «На промрынке «7 километр», что под Одессой, задержали семерых китайцев, которые нарушили правила пребывания в Украине».
Порушення: у замітці автор безпідставно акцентує увагу читачів на національності та громадянстві підозрюваних у порушенні закону громадян.
Сайт: «Dumskaya.net», 24 серпня 2018 року.
Тематика: соціальні групи.
Фрагменти: заголовок.
Порушення: в інформаційній замітці йдеться про те, що власники автомобілів з єврономерами не брали участь у автопробізі до пам'ятника Дюку, знаючи негативне ставлення громадян до власників тимчасово нерозмитнених авто. Вважаємо неправильним, з боку журналістів, такій категорії власників авто формувати негативний імідж у медіа, зневажливо називаючи їх "власники євроблях", євробляхери" тощо.
Сайт: «Dumskaya.net», 27 серпня 2018 року
Тематика: соціальні групи.
Фрагменти: заголовок.
Порушення: У матеріалі про судові спори щодо права власності на приміщення в Одесі автори, не маючи остаточного рішення суду, називають підозрюваних у незаконному захопленні приміщення рейдерами, захопниками, вживають ненормативне слово "отжали".
Сайт: «Рупор Одессы», 28 серпня 2018 року.
Тематика: етнічні групи.
Фрагменти: заголовок; «Правонарушителям из числа иностранных граждан, по разным причинам оказавшимся на территории Одесчины, неймется. Очень уж хочется нажиться незаконным путем. Среди многочисленных покупателей разыскиваемым подозреваемым оказался 30-летний уроженец Грузии, который длительное время проживает в Одессе. Двое иностранных студентов одного из известных одесских ВУЗов подзарабатывали на жизнь распространением наркотических средств. Правонарушителем оказался 22-летний студент одного из одесских ВУЗов, приехавший получать образование из Туркменистана. При проведении следственных действий правоохранители установили, что парень работал с 24-летним земляком — студентом того же ВУЗа».
Порушення: у матеріалі безапеляційно називаються національності підозрюваних у скоєнні правопорушень громадян. Вживаються слова іноземці, грузин, туркмени. Вважаємо, що не варто акцентувати увагу на національності та громадянстві підозрюваних у скоєнні злочинів. Такий підхід може формувати у читачів сайту ксенофобські настрої.
Сайт: «Таймер», 30 серпня 2018 року.
Тематика: соціальні групи.
Фрагменти: заголовок; «Киевский суд запретил ставленнику Супрун управлять Одесским медуниверситетом. Исполняющим обязанности ректора стал Аймедов, воцарению которого поспособствовали активисты ряда организаций евромайдановского толка».
Порушення: у публікації про судовий розгляд законності зміни керівництва Одеського медуніверситету зроблено суб'єктивні акценти на те, що "ставленик Супрун", призначений на посаду "активістами євромайданівського толку" незаконно обіймає посаду. Такі вислови розколюють суспільство і розпалюють пристрасті, про що, зокрема свідчать коментарі читачів під публікацією на кшталт "масони рулять" тощо.
Сайт: «Рупор Одессы», 30 серпня 2018 року.
Тематика: соціальні групи.
Фрагменти: заголовок; «Сегодня в полдень: босс криптовалютчиков Роман Купер творил беспредел в самом центре Одессы. Такие отморозки сегодня правят бал в Одессе, пользуясь полной вседозволенностью. Неужели мы окончательно превратились в бандитское царство беспредела?».
Порушення: в анонімній замітці висловлене негативне ставлення до людей з близького оточення одеського бізнесмена, які поводять себе нахабно і неетично у громадських місцях, переноситься на усіх громадян, що займаються криптовалютами.
Сайт: «Odessa online», 31 серпня 2018 року.
Тематика: етнічні групи.
Фрагменти: заголовок; «Сотрудники Шевченковского отдела полиции задержали двоих граждан Грузии, которых подозревают в краже ценных вещей из автомобиля».
Порушення: недоречне акцентування уваги на національності та громадянстві підозрюваних у скоєнні злочинів. Такий підхід може формувати у читачів сайту ксенофобські настрої.
Сайт: «Odessa online», 31 серпня 2018 року.
Тематика: етнічні групи.
Фрагменти: заголовок.
Порушення: недоречне акцентування уваги на національності та громадянстві підозрюваних у скоєнні злочинів. Такий підхід може формувати у читачів сайту ксенофобські настрої.
Віталій Жугай