Overcoming Hate Speech in Media
07/2018 Одеса
Мова ворожнечі. Моніторинг одеських
ЗМІ за липень 2018 року
«Липнева» риторика ненависті в Одесі:
кейси щодо використання мови ворожнечі в ЗМІ
Прояви мови ворожнечі серед публікацій мас-медіа Одещини у липні 2018 року було зафіксовано у виданнях: «MC today», «Odesa.depo.ua», «Odessa online», «Мой город. od.ua», «Reporter.com.ua», «Ivasi.news», «Одесская жизнь», «УСИ Одесса», «Информационная волна».

Протягом аналізованого періоду приклади мови ворожнечі було виявлено у матеріалах про громадську діяльність активістів, про підозри у скоєнні злочинів представниками етнічних спільнот, діяльність органів влади, мистецькі дискусії тощо. Наводимо кілька прикладів, які дають змогу зробити певні висновки та узагальнення.
Сайт: «MC today», 2 липня 2018 року.
Тематика: соціальні групи, спорт.
Фрагменти: заголовок; «В Одессе владельцам ресторанов, в которых транслируют Чемпионат мира по футболу, звонят анонимные активисты. Всего за $1000 долларов они предлагают купить «разрешение» на демонстрацию матчей, которые проходят в России. Два одесских ресторатора рассказали, что им за определенную сумму активисты-патриоты обещали «разрешить» показывать футбол. Пускай звонки одесским рестораторам были анонимными, возможно к ним причастны местные националистические организации, которые уже проводили акции протеста у заведений, где транслировались матчи Чемпионата мира. Славу срывателей концертов и скандальных провокаторов в Одессе имеет группа активистов во главе с бывшим лидером одесского «Правого сектора» Сергеем Стерненко».
Порушення: у матеріалі бездоказово припущено, що бізнесменам погрожують активісти-представники націоналістичних організацій. Таким чином підвищується ймовірність протистояння між представниками різних політичних поглядів.

Сайт: «Depo Одесса», 9 липня 2018 року.
Тематика: соціальні групи.
Фрагменти: заголовок; «В Суворовському районі Одеси місцеві алкоголіки та пияки не дають дітям спокійно грати у футбол. «І от місцеві пияки купують там спиртне, йдуть на стадіони, сідають на газетах та пиячать. А поряд діти, які дивляться на цю чуму», - заявив Дмитро Палпатін».
Порушення: У замітці йдеться про близькість до стадіонів крамниць, де продають алкоголь. Автор бездоказово і непереконливо називає усіх візитерів стадіонів зі спиртним алкоголіками.

Сайт: «Odessa online», 10 липня 2018 року.
Тематика: етнічна група.
Фрагменти: «В Одессе три ромки-воровки обворовали американца. Как сообщили Odessa.online источники в полиции, вчера на улице Приморской в районе Морвокзала три гражданки ромской национальности украли кошелек с деньгами из сумки 73-летнего американца. Воровок задержали, ими оказались 21, 20 и 19-летняя жительницы города Берегово Закарпатской области».
Порушення: У замітці безпідставно зроблено акцент на етнічну належність підозрюваних у скоєнні злочину жінок. Такого роду узагальнення сприяють виникненню стереотипів щодо схильності усіх ромів до девіантнтної поведінки. Доказом такого припущення є, зокрема, коментар читача Олексія під публікацією: «Не ромки, а цыганки. Последнее время заметил тенденцию к использованию слова «ромы», вы считаете, что оно более цивилизованней звучит, а «цыгане» несет в себе сразу негативный заряд? Если вы думаете про второе — то верно! Пускай все остается на своих местах и этот тараканий народ никогда не заслужит уважения».
Сайт: «Мой город. od.ua», 12 липня 2018 року.
Тематика: Твердження про недоліки певної групи як такої.
Фрагменти: «Твари», «Бедное животное, жило себе спокойно, но нет, надо нам ним издеваться...Ничего человечного у людей не осталось. Только нажива в голове», «Сволочи, перестаньте мучать животное... не надо с ним фотографироваться... представьте что это ваши дети, а не бедное животное... хотели бы такого для своих детей? Бараны тупые, чтоб вам...», «Живодеры одним словом», - прокомментировали пользователи.
Порушення: У замітці про платне фотографування з тигреням у Одеському біпарку процитовано відгуки користувачів соцмереж, які обурені негуманним ставленням до тварини. Таким чином власники та робітники зоопарку показані як нещадні експлуататори.
Сайт: «Reporter.com.ua», 12 липня 2018 року.
Тематика: етнічна група.
Фрагменти: заголовок; «В пункте пропуска "Кучурган - Первомайск" на выезде из Украины при проверке багажа молдованина пограничники обнаружили три медали «За оборону Сталинграда», «За оборону Ленинграда» и «За освобождение Варшавы». Ни орденских книжек, ни каких-либо других разрешительных документов, предусмотренных законодательством, у мужчины не было. Аналогичный случай произошел в пункте пропуска «Платоново». Россиянка пыталась вывезти из страны четыре тома романа Андрея Печерского «въ ЛЪСАХ» 1875 года».
Порушення: У замітці йдеться про спробу здійснення незаконного переміщення предметів через митний кордон України, автор безпідставно акцентує увагу читачів на етнічній приналежності підозрюваних у порушенні закону.
Сайт: «Ivasi.news», 6 липня 2018 року.
Тематика: позиціонування групи як джерела загроз.
Фрагменти: заголовок; «Четверг, 5 июля, принес не слишком утешительные новости для владельцев «евроблях». Теперь полицейские вносят информацию о нарушителях сроков пребывания авто на еврономерах в Украине в систему «Рубеж». Об этом сообщает информационно-аналитическая группа AutoConsulting. Эта система считывает номер проезжающего автомобиля и сообщает, есть ли он в базе розыска».
Порушення: В інформаційній замітці йдеться про нові правила перевірки законності перебування автомобілів з іноземними номерами на митній території України. Неоднозначне ставлення громадян України до власників тичасово нерозмитнених авто може перерости в однозначно негативне при тиражуванні медійних матеріалів про можливі порушення з боку таких водіїв, навішування їм ярликів "Власники євроблях" тощо.
Сайт: «Одесская жизнь», 13 липня 2018 року.
Тематика: твердження про професійні недоліки певної групи як такої.
Фрагменти: заголовок; «Неинтересно» и другие пять причин, по которым «диванные критики» не ходят на Одесский кинофестиваль.
Порушення: В опитуванні Юлії Сущенко та Олексія Овчіннікова щодо причин низької відвідуваності Одеського кінофестивалю автори публікації дають узагальнену негативну оцінку критикам, які не ходять на вказану кіноімпрезу.
Сайт: «УСИ Одесса», 15 липня 2018 року.
Тематика: соціальні групи.
Фрагменти: заголовок.
Порушення: у замітці та фоторепортажі йдеться про збільшення влітку в Одесі кількості осіб без сталого місця проживання. Термін "бомжі" має негативну конотацію. Коректніше було б вжити слово "безхатченки" або інший, більш нейтральний термін.
Сайт: «Ivasi.news», 16 липня 2018 року.
Тематика: твердження про моральні недоліки певної соціальної групи як такої.
Фрагменти: заголовок, фото; «Стерненко и патриоты обсудят в Киеве «утрату Одесского региона».
Порушення: у публікації про засідання підкомітету Верховної Ради України, на яке запрошено громадського активіста Сергія Стерненка, з іронією та негативним акцентом говориться про патріотів та окремого громадського діяча. Матеріал ілюстровано фото із зафіксованим непристойним жестом головної дійової особи публікації.
Сайт: «Информационная волна», 07 липня 2018 року.
Тематика: влада.
Фрагменти: «Поэтому Сергей Бельдиев не стал ожидать понимания бандитской власти, а вместе с многими другими предпринимателями, которым также угрожают, вышел на мирный протест и рассказал о своей ситуации на одесском телеканале «Круг».
Порушення: у замітці, автор якої не вказаний, розповідається про залякування невстановленими особами підприємця. Зокрема, йому підпалили автомобіль. Автор пише про відсутність належного реагування «бандитської влади». Таким чином, апріорі, усіх представників влади показано у негативному світлі.
Віталій Жугай