Overcoming Hate Speech in Media
06/2018 Одеса
Мова ворожнечі. Моніторинг одеських
ЗМІ за червень 2018 року
«Червнева» риторика ненависті в Одесі:
кейси щодо використання мови ворожнечі в ЗМІ
Прояви мови ворожнечі серед публікацій мас-медіа Одещини у червні 2018 року було зафіксовано у виданнях: «Мегафон», «УСИ Одесса», «Лоция», «Храбро», «Порто Франко», «Oblvesti», «Кекс», «Oblvesti», «Oblvesti», «Иваси ньюс».

Протягом аналізованого періоду приклади мови ворожнечі було виявлено у матеріалах про побутові проблеми громадян, про розслідування злочинів та правопорушень, матеріалах на політичну тематику. Найбільше контраверсійних думок із застосуванням мови ненависті стосувались активістів патріотичних організацій. Наводимо кілька прикладів, які дають змогу зробити певні висновки та узагальнення.
Сайт: «Мегафон», 5 червня 2018 року
Тематика: Твердження про моральні недоліки певної соціальної групи як такої.
Фрагменти: заголовок; «Селяне кричат «Банду геть!" спайке из оппоблока и бепепе. После Революции Достоинства рыгами нагло попирается закон и законность. Спайка бепепе и оппо уже не прикрыто, а явно – одно целое. Товарищи евромайдановцы и свидетели демократии/евроинтеграции».
Порушення: у замітці йдеться про вибори до місцевої громади у селі Цебриково Одеської області. Цитуючи вислови окремих політиків у соцмережах, автори узагальнюють негативний образ представників двох політичних сил, називаючи їх «оппо», «бепепе», «риги», «спайка», звинувачуючи не конкретних осіб, а узагальнених партійів у намаганнях зірвати вибри до місцевої громади.
Сайт: «УСИ Одесса», 12 червня 2018 року
Тематика: етнічні групи.
Фрагменти: заголовок, текст. Одесский суд отпустил двух приднестровских киллеров под домашний арест. По информации следствия, до задержания приднестровцы совершили еще два подобных преступления.
Порушення: позиціонування групи як джерела загроз, у тому числі твердження про кримінальність.

Сайт: «Лоция», 13 червня 2018 року
Тематика: гендер.
Фрагменти: текст; «Отличать реальные проблемы общества от выкриков неадекватных радикалок».
Порушення: У статті Надія Глушкова розмірковує про проблеми фемінізму, аналізує реальні та вигадані, на її думку, проблеми гендерних дискурсів. Висловлюємо припущення, що у фразі про викрики неадекватних радикалок, авторка свідомо, чи мимоволі, сприяє творенню стереотипів та негативної конотації поняття радикальних феміністок.
Сайт: «Храбро», 11 червня 2018 року
Тематика: професійні групи.
Фрагменти: заголовок; «Дисфункциональная полиция игнорирует таксистов. Тот факт, что машина с еврономерами работает в такси, уже доказывает контрабанду: явно не по делам иностранной компании таксист кастрюлит».
Порушення: У анонімній замітці йдеться про те, що у Одесі багато таксистів працюють на не оформлених належно машинах, які не мають потрібної реєстрації, а отже їх власники не забезпечують пасажирам страхування та інших обов'язкових елементів реалізації прав споживачів. При тому, що проблема піднята справедливо, невідомий автор навішує негативні ярлики одразу двом групам - поліцейським та таксистам-водіям іномарок на єврономерах, мимоволі нав'язуючи думку читачам, що обидві згадані категорії громадян - злісні правопорушники.
Сайт: «Порто франко», 1 червня 2018 року
Тематика: соціокультурні групи.
Фрагменти: «В этом калейдоскопе версий и мнений, пожалуй, самый трезвый взгляд у советника руководителя главы областной полиции Руслана Форостяка. Сначала он написал в Фейсбуке, что "у следствия нет оснований считать это проявлениями давления или какой-то преступной власти или скрытых сепаратистов. Все банальнее и проще - криминал". А после того, как к зданию областной полиции пришли активисты с требованием "объективного и беспристрастного рассмотрения" дела, высказался так: "Личное впечатление - требования вполне понятны».
Порушення: У статті невказаного автора йдеться про розслідування нападу на Сергія Стерненка. Автор натякає на те, що активісти чинять тиск на органи слідства. В одеських медіа частина журналістів дуже упереджено ставляться до представників громадських організацій патріотичного спрямування, яких вони називають націоналістами, радикалами, активістами, створюючи негативну конотацію слова "Активісти", формуючи негативне ставлення споживачів медійної продукції до активістів та громадян з активною проукраїнською позицією.
Сайт: «Облвести», 15 червня 2018 року
Тематика: соціокультурні групи.
Фрагменти: заголовок; «Пограничники опубликовали фото и видео освобождения рабов в Овидиопольском районе. В пресс-службе Госпогранслужбы Украины рассказали и подробностях спецоперации по освобождению рабов на одном из сельхозпредприятий Овидиопольского района Одесской области. Среди рабов были граждане Украины из разных регионов, в том числе и из АР Крым, которые в поисках заработка попали в рабство».
Порушення: В інформаційній замітці-фоторепортажі переповідається повідомлення прес-служби Держприкордонслужби України про затримання зловмисників, які у Одеській області незаконно утримували громадян України та іноземців, примушуючи їх до праці у нелюдських умовах на консервному заводі. Намагаючись заінтригувати читачів, автори виносять слово раби у заголовок, не беручи його у лапки. У тексті так само вживається це слово для того, щоб продемонструвати дикість умов примусової праці незаконно утримуваних громадян. Вважаємо, що автори несвідомо завдають образ громадянам, які були позбавлені волі і примушені до праці зловмисниками.
Сайт: «Кекс», 18 червня 2018 року
Тематика: професійні групи.
Фрагменти: «Злобные окрики «смотрящих» за залами: «Не фотографировать!», «Спрячьте телефон!» - никак не соответствуют храму искусства».
Порушення: У статті про Одеський художній музей, неназваний автор, критикуючи менеджерську діяльність директора закладу Олександра Ройтбуда, називає смотрителів (доглядачів) музею "смотрящими", за аналогією з терміном "смотрящий", вживаному у кримінальному світі.
Сайт: «Odessit.ua», 20 червня 2018 року
Тематика: громадські активісти.
Фрагменти: заголовок; «Геннадий Труханов разъяснил разницу между упертостью в забор и патриотизмом. Коммунальщики его возводят уже четырежды, и каждый раз так называемые активисты разрушают его. При этом никаких внятных объяснений своим действиям эти «деятели» не приводят.«Во всех предыдущих случаях данные действия сходили местным хулиганам, прикрывающимся патриотическими словами, с рук, но нужно понять, что снос забора и патриотизм – это, как говорят в Одессе, две большие разницы!», - резюмировал мэр».
Порушення: У замітці та фоторепортажі йдеться конфлікт щодо забудову пришкільної території. Невказаний автор цитує мера та тиражує думку про те, що опоненти забудови та огородження пришкільної території - це хулігани, які прикриваються патріотичними гаслами. Для посилення негативного образу критикованих осіб, їх називають "так званими активістами".
Сайт: «Ivasi.news», 20 червня 2018 року
Тематика: Твердження про моральні недоліки певної соціальної групи як такої.
Фрагменти: «Короче это такая же херня как и цирки. Вы водите своего малыша в одесский цирк посмотреть, как тигр становится на задние ламы? Значит вы поц. Посетитель Одесского цирка. А почему бы не сходить на бойню? Там тоже все классно дергаются».
Порушення: У публікації процитовано пост з "Фейсбук-сторінки" журналіста Дмитра Бакаева про безпідставність радості через народження дельфіна в одеському дельфінарії. Автор розповідає про неприйнятні умови утримання тварин у таких розважальних закладах і апелює до колективного образу відвідувачів дельфінаріїв та журналістів, які інформаційно підтримують функціонування таких шоу. Автор називає "по...ми" тих, хто не розуміє негуманності ставлення до тварин у дельфінаріях.
Сайт: «Иваси», 28 червня 2018 року
Тематика: Твердження про моральні недоліки певної соціальної групи як такої.
Фрагменти: заголовок; «В День Конституции на марше националистов в Измаиле открыто призывали «топить сепаров в Дунае». В Измаиле прошло шествие украинских националистов, приурочивших свою акцию к проходящему в городе украинскому рок-фестивалю «Дунайская Сечь». Радикал в футболке с символикой «Азов» заявил (смотреть с 2,46 по хронометражу):
«Не нужно кричать, что Измаил – это Украина, потому что он и так Украина, не должно быть никаких сомнений. Сепары есть, но они попрятались. Мы их будем искать и садить на кол…. Дунай хороший, глубокий и места всем хватит».
Порушення: У замітці, автор якої не вказаний, розповідається про події у Ізмаїлі з нагоди проведення рок-фестивалю. Анонімний автор вживає узагальнення, що є проявами мови ворожнечі як щодо «радикалів», «націоналістів», так і «сепарів».

Віталій Жугай