Overcoming Hate Speech in Media
05/2018 Одеса
Мова ворожнечі. Моніторинг одеських
ЗМІ за травень 2018 року
«Мова ворожнечі» в одеських ЗМІ:
травневі тенденції вияву


Прояви мови ворожнечі серед публікацій мас-медіа Одещини у травні 2018 року було зафіксовано у виданнях: «Таймер», «Мегафон», «Южный курьер», інформаційна агенція «Контекст Причорноморье», «Stringer media», «Одесса медиа», «Рупор Одессы», «Смотри в суть», «Иваси ньюс», «368.media».

Протягом аналізованого періоду мова ворожнечі проявилася у матеріалах про соціальні проблеми суспільства, у кримінальній хроніці, розповідях про побутові чвари, повідомленнях про різного спрямування акції протесту. Серед наведених нижче прикладів виділяються ті, що мають неприховане політичне підґрунтя з явно вираженим антагонізмом. Окремі журналісти, уникаючи безпосереднього пов'язування їх із застосуванням мови ворожнечі, завуальовано використовують такий сумнівний інструмент, подаючи радикальні погляди як цитати тощо. Подаємо деякі приклади, що дають змогу зробити певні узагальнення.

Сайт: Таймер, 29 травня 2018 року.
Тематика: соціальні групи.
Фрагмент: заголовок.

Мустафа Найем вступился за одесского
активиста-убийцу


Сайт
: Таймер, 28 травня 2018 року
Тематика: соціальні групи
Фрагмент: заголовок.


Активист-убийца уехал из Одессы

Сайт
: Таймер, 27 травня 2018 року
Фрагмент: заголовок
Порушення: порушення презумпції невинності, необґрунтована актуалізація приналежності людини до певної групи (злочинців), твердження про її кримінальність до судового рішення.
Сайт: Таймер, 25 травня 2018 року.
Тематика: етнічі групи.
Фрагмент: заголовок; «В августе 2017-го киргиз был выдворен за пределы Украины», «Гражданин Кыргызстана задержан и привлечён к административной ответственности».
Порушення: необгрунована актуалізація приналежності людини до певної етнічної групи, позиціонування цієї групи як джерела загроз.
Сайт: Таймер, 24 травня 2018 року.
Тематика: мешканці окремих регіонів.
Фрагмент: заголовок; «В Мариуполе психически больной местный житель выстрелил из ручного гранатомета, попав в здание детской амбулатории».
Порушення: необгрунтована актуалізація місця проживання людини, позиціонування людей з певного регіону як джерела загрози.

Сайт: Таймер, 3 травня 2018 року.
Тематика: етнічні групи.
Фрагмент: заголовок; «Руководитель одесского отделения «Правого сектора» Татьяна Сойкина в ходе «Марша украинского порядка» 2 мая в Одессе изложила своё видение того, каким этот украинский порядок должен быть. «Мы верим, мы уверены в том, что наведём в Одессе и в Украине настоящий украинский порядок. Украина будет принадлежать украинцам, а не жидам, не олигархии. Слава Украине!» — заявила Сойкина».
Порушення: некоректне використання найменування етнічної групи в негативному контексті, агресивні заклики. Тиражування агресивних оцінних текстів, цитування без коментаря.
Сайт: Таймер, 3 травня 2018 року.
Тематика: українсько-російські відносини.
Фрагмент: заголовок; «Руководитель одесского отделения «Правого сектора» Татьяна Сойкина в ходе «Марша украинского порядка» 2 мая в Одессе изложила своё видение того, каким этот украинский порядок должен быть. «Мы верим, мы уверены в том, что наведём в Одессе и в Украине настоящий украинский порядок. Украина будет принадлежать украинцам, а не жидам, не олигархии. Слава Украине!» — заявила Сойкина».
Порушення: некоректне використання найменування етнічної групи в негативному контексті, агресивні заклики. Тиражування агресивних оцінних текстів, цитування без коментаря.

Бандеровцы побили одессита возле вокзала

Сайт: Таймер, 2 травня 2018 року.
Фрагмент: заголовок.
Порушення: некоретне найменування групи активістів певної політичної сили, використання його у негативному контексті, що сприяє формування негативного стереотипу про цю групу.
Сайт: Таймер, 7 травня 2018 року.
Тематика: українсько-російські відносини.
Фрагмент: заголовок; «дебоширом оказался 40-летний участник АТО в Донбассе».
Порушення: невмотивоване використання розмовних одиниць (атошник) стосовно українських військовослужбовців, занурення цих найменувань в негативний контекст, що зумовлює формування негативних стереотипів.
Сайт: Таймер, 20 квітня 2018 року.
Тематика: соціальні групи.
Фрагмент: «здание нужно обязательно приводить в порядок, ибо в настоящее время там «бомжатник».
Порушення: використання некоректних лексичних одиниць стосовно осіб, які не мають житла (бомжи, бомжатник); використання цих слів у негативному контексті, що сприяє стійкості сформованого негативного образу та стереотипу щодо цих людей.
Тетяна Кузнєцова
Сайт: «Мегафон», 11 травня 2018 року.
Тематика: росыйсько-українські відносини.
Фрагменти: «Я вижу «Бендеровские бесы, вон Одессы!». И всё».
Порушення: У замітці йдеться про різне ставлення певної групи людей до відзначення Дня перемоги, Дня па́м'яті та прими́рення, а також до борців за незалежність України. Автори репортажу цитують радикальні позиції учасників громадських заходів. Вважаємо, що необов'язково дослівно приводити цитати, які розпалюють ворожнечу у суспільстві.

Сайт: «Южный курьер», 17 травня 2018 року.
Тематика: соціальна група.
Фрагменти: «Во время этого захватчики разбили двери в несколько помещений санатория, в том числе административный корпус, а также отключили электричество».
Порушення: У статті йдеться про господарчі суперечки, які повинні бути вирішені у законний спосіб. Без рішення суду автори публікації визначили категорію порушників і називають їх «захватчиками».
Сайт: «Мегафон», 18 травня 2018 року.
Тематика: соціальні групи.
Фрагменти: «Бывший глава Одесской ОГА Михаил Саакашвили назвал «жлобами и бандерлогами» тех, кто управляет сейчас Одессой и Одесской областью. Про этого Урбанского Порошенко мне говорил, что это его близкий личный друг. Ну что ж, какой гарант, такие и друзья. К моему великому сожалению, мне пока приходится наблюдать со стороны, как Одессой полностью завладели жлобы и бандерлоги, но я уверен, эта оккупация долго не продлится», – отметил Саакашвили».
Порушення: У замітці йдеться про наміри знесення або переміщення української хати на проспекті Шевченка в Одесі, де відбувалися урочисті реєстрації шлюбів. Автори публікації невиправдано зловживають цитуванням, яке навішує негативні ярлики на великі групи людей, далеко не кожен з яких причетний до якихось порушень.
Сайт: «Контекст Причерноморье», 18 травня 2018 року.
Тематика: соціальні групи.
Фрагменти: «Если к России, так там все равно не поймут, там верят в «братский народ», обманутый «гнусными янки».
Порушення: Автор статті Артем Філіпенко ділиться враженнями про 11-й Форум з проблем безпеки, який пройшов у Києві. Даючи оцінку результативності заходу, автор справедливо запитує про те, як Україна може вимагати санкцій проти РФ, збільшуючи обсяг торгівлі з агресором. Моделюючи уявну дискусію, автор озвучує узагальнені міркування росіян, який, нібито, сприймає українців братнім народом, обманутим "гнусними янкі". Припускаємо, що уявну частину діалогу з представником РФ можна було подати без застосування таких негативно-оцінних ярликів.
Сайт: «Stringer media», 21 травня 2018 року.
Тематика: соціальні групи.
Фрагменти: «Я ничего не смогу доказать националистам. У них одни методы — нападать на инакомыслящих, избивать, прыскать баллоном в лицо и клеветать на людей.
Порушення: У замітці йдеться про звільнення з роботи одеського тележурналіста за нібито антисоціальну поведінку, зокрема ексгібіціонізм. Автори матеріалу цитують репліки звільненого з роботи громадянина, у яких він не добирає слів на адресу опонентів. Пропагується негативне узагальнення щодо націоналістів.
Сайт: «Иваси ньюс», 23 травня 2018 року.
Тематика: соціальні групи.
Фрагменти: заголовок; «Сельские мотивы агрессивно наступают в центре Одессы. Потихоньку превращаемся в натуральнэ сэло... Это подземка у вокзала, так сказать, врата города. Понимаю, сделано для того, чтобы приезжающий контингент (а одесситы знают, какой он нынче) чувствовал себя, как вдома».
Порушення: У замітці йдеться про несмак у оформленні торгових рядів. Можливо й виправдане з точки зору художнього смаку зауваження, подано у неприховано зневажливому тоні по відношенню до приїжджих з провінції громадян.
Сайт: «368.media», 23 травня 2018 року.
Тематика: Твердження про моральні недоліки певної соціальної групи як такої.
Фрагменти: заголовок; «Аферисты-коллекторы сменили вывеску и продолжают пугать украинцев. У «Вердикта», самый их распространенный метод выбивания денег – SMS устрашающего характера, звонки «быдло»-операторов».
Порушення: У замітці йдеться про неетичні методи роботи колекторів для повернення токсичних активів (неповернутих кредитів). Автор не добирає епітетів, пишучи про тиск колекторів на проблемних позичальників. Називає їх «быдло»-операторами».

Віталій Жугай