Overcoming Hate Speech in Media
04/2018 Одеса
Мова ворожнечі. Моніторинг одеських ЗМІ
за квітень 2018 року
«Квітнева» риторика ненависті в Одесі:
кейси щодо використання мови ворожнечі в ЗМІ
Прояви мови ворожнечі серед публікацій мас-медіа Одещини у квітні 2018 року було зафіксовано у виданнях: «Таймер», «048», «Взгляд из Одессы», «Первый одесский портал», «Oblvesti», «Топор», «Мегафон», «ИА «Одесса медиа», «Иваси ньюс», «Культурометр».

За цей час мова ворожнечі проявилася у матеріалах про соціальні проблеми у країні, у кримінальній хроніці, новинах. Дуже часто автори публікацій не дотримуються журналістської безсторонності, цитування експертів з полярними позиціями, вибірково подають неповну інформацію, «навішуючи певні ярлики» окремим групам ідеологічних опонентів авторів.

Розглянемо найбільш яскраві кейси, що демонструють глибину проблеми.

Сайт: «Взгляд из Одессы», 9 квітня 2018 року
Тематика: соціальна група
Фрагменти: заголовок; «У горожан вопросы к приезжим автомобилистам, так как чаще всего нарушителями являются машины с иногородними номерами. 99% "понаехавших"- одесситы. Большая часть из них называют себя одесситами в третьем,четвертом и ещё каком-то поколении. В жизни они - полное дерьмо и грязнули. Эти быдлячии создания за собой никогда не убирают».
Порушення: у замітці йдеться про актуальну не тільки для Одеси, а й більшості інших міст, проблему забруднення довкілля побутовим сміттям під час відпочинку на природі. Автори замітки безпідставно приписують антисоціальну поведінку приїжджим «понаехавшим», спровокувавши неетичну дискусії, де читачі називають «понаехавшими» самих одеситів.

Сайт: «Первый одесский портал», 10 квітня 2018 року
Тематика: група людей, об'єднаних спільною ідеологією
Фрагмент: заголовок; «Дмитрий - младший брат содержащегося в СИЗО за похищение людей. Как и старший брат, он также входил в националистическую организацию».
Порушення: у статті нав'язується негативна конотація поняття «націоналіст». У один ряд поставлено слова: «націоналіст», «радикал». Узагальнюються девіантні схильності двох братів через їх симпатії до націоналістичної ідеології. Тлумачення цього поняття в Оксфордському словнику англійської мови (Oxford Advanced Learner's Dictionary, 2015): «Бажання групи людей, які належать до одного народу і мають одну культуру, мову тощо, сформувати незалежну державу». Друге значення слова – «почуття любові та гордості за свою країну, відчуття, що твоя країна краща, ніж будь-яка інша» – словник подає із ремаркою «у деяких випадках з осудом, несхваленням». Тому стверджувати апріорі, що злочин скоєно через належність до націоналістів, безпідставно.
Сайт: « Oblvesti.com.ua», 9 квітня 2018 року
Тематика: етнічна група
Фрагмент: заголовок; «В порту Черноморска пограничники отказались от взятки. Грузин предлагал 300 долларов и 1 500 гривен».
Порушення: У кримінальній хроніці безпідставно винесено у заголовок національну належність підозрюваного у скоєнні правопорушення.
Сайт: «Топор», 12 квітня 2018 року
Тематика: соціальна група
Фрагмент: «Братинов всем этим тараненкам и паращенкам, титушкам и браткам точно не по зубам… Так говорят жители Теплицы и Садового, да и других сел Арцизского района. Потому что он руководитель, а не «решала», честный и открытый бизнесмен, а не создатель «серых схем» и налоговых ям».
Порушення: автор матеріалу Олександр Веденін, розповідаючи про рейдерське захоплення майна агрофірми «Дністровська», займає позицію підтримки однієї зі сторін майнового спору, піддаючи нищівній критиці іншу сторону. Не дотримуючись рівновіддаленості та безсторонності, журналіст використовує узагальнені назви «тітушок» і «братків» щодо групи учасників бізнес-суперечки.
Сайт: «Мегафон», 12 квітня 2018 року
Тематика: соціальна група
Фрагмент: «Женщина-полицейский из Одессы считает своих коллег «стадом коз», «Бывшая «пляжная активистка» и торовец CD и DVD-дисками, а ныне – работник Патрульной полиции Одессы и блогер Зоя Мельник сравнивает своих коллег с пастухами и козьим стадом».
Порушення: у замітці представлена неетична оцінка нових працівників.
Сайт: Інформаційна агенція «Одесса медиа», 16 квітня 2018 року
Тематика: соціальна група
Фрагмент: «анархисты предлагали чиновникам «провериться на глисты» и сдать анализы».
Порушення: у замітці формується негативне ставлення до узагальненої категорії чиновників.
Сайт: «Первый одесский портал», 18 квітня 2018 року
Тематика: соціальна група.
Фрагмент: «Работники ЖКХ приводят памятники, которые осквернили вандалы-националисты, в порядок».
Порушення: у замітці ототожнюються поняття вандали і націоналісти, що й формує негативне ставлення до останніх.
Сайт: «Первый одесский портал», 18 квітня 2018 року
Тематика: соціальна група
Фрагмент: заголовок та частина тексту; «Разгорается вражда между разными кланами одесских активистов. Подтверждение этому - появившиеся в Одессе плакаты, на которых лидера РГБ Марка Гордиенко обвиняют в педофилии и сепаратизме».
Порушення: автор замітки використовує слово активісти у поєднанні зі словом клани, чим формує негативну конотацію поняття "активісти".
Сайт: «Культурометр», 17 квітня 2018 року
Тематика: соціальна група
Фрагмент: заголовок; «Швондеры пришли в Художественный музей – реакция губернатора»
Порушення: у матеріалі про перевірку роботи художнього музею Одеси групу депутатів названо «Швондерами», що формує узагальнене негативне ставлення до окремої групи людей.
Сайт: «Иваси ньюс», 20 квітня 2018 року
Тематика: згадка групи в принизливому чи образливому контексті
Фрагмент: «Американські куратори Ситника прекрасно обізнані з тим, що НАБУ становить собою корумповане кубло, яке обслуговує Адміністрацію Президента України та кишеню самого директора НАБУ, і яке потрібно американським спецслужбам лише для проведення певних негласних оперативних заходів на території України».
Порушення: автори публікації без пояснень цитують журналіста Володимира Бойка, у критичних зауваженнях якого висловлюється його оціночне судження про працівників НАБУ як представників «корумпованого кубла».
Сайт: «Топор», 20 квітня 2018 року
Тематика: згадка групи в принизливому чи образливому контексті
Фрагмент: «Уже на протяжении двух месяцев не прекращаются попытки рейдерского захвата этого предприятия, правду не могут найти ни в облгосадминистрации и в соответствующей комиссии, не говоря уже о районной государственной администрации, которая является подельником рейдерского захвата».
Порушення: у замітці про засідання Кабінету міністрів України процитовано виступ народного депутата України Антона Кіссе про рейдерську роль чиновників районної державної адміністрації Арцизького району. Автор подає безальтернативну інформацію про підозру у порушенні закону чиновниками району. Недеталізована інформація формує узагальнене припущення читача про те, що всі чиновники Арцизького району - рейдери.

Віталій Жугай