Overcoming Hate Speech in Media
03/2018 Одеса
Мова ворожнечі. Моніторинг одеських ЗМІ за березень 2018 року
«Березнева» риторика ненависті в Одесі:
кейси щодо використання мови ворожнечі в ЗМІ
Окремі випадки появи мови ворожнечі серед публікацій мас-медіа Одещини в березні 2018 року було зафіксовано у виданнях: «Украинская служба новостей», «048.ua», «Таймер», «Вечерняя Одесса», «Odessa.net.ua», «Думская», «Ivasi news», «Деловая Одесса», «ТВ Круг».

За цей час мова ворожнечі проявилася у матеріалах соціальної проблематики, у кримінальній хроніці, аналітичній статті та навіть у дискусії про мистецькі справи. Можна припустити, що це пов'язано з поляризацією і радикалізацією суспільства, на тлі поглиблення соціальних проблем та погіршенням криміногенної ситуації у державі.

Нерідко під нищівні узагальнення потрапляють певні групи людей, пов'язані з ґендером, національністю або належністю до чиновницького класу, органів суду, правоохоронців тощо. Через окремі приклади асоціальної поведінки представників їхнього умовного класу на широкий загал переноситься узагальнений негатив.

Розглянемо найбільш яскраві кейси, що демонструють глибину проблеми.

Сайт: «Украинская служба новостей», 2 березня 2018 року
Тематика: соціальна група
Фрагменти: заголовок; «Рассерженный отец просто встает в позу: раз ты хочешь денег — давай ребенка, либо пусть он вообще живет со мной, и я не буду ничего платить. Матерям нужно быть готовым к такому развитию событий. На двух стульях женщинам усидеть не удастся. И если бывший настоящее исчадие ада, но алиментов хочется, необходимо подать в суд на лишение отца родительских прав».
Порушення: У матеріалі про новий закон про аліменти автор презюмує негативну поведінку батьків-платників аліментів, використовує відомості про окремих неплатників аліментів для узагальнення щодо всіх розлучених батьків, не бере до уваги приклади того, що не тільки чоловіки, а й, зрідка, жінки залишать дітей без догляду та фінансового забезпечення. Формує негативну конотацію поняття – розлучений батько як злісний неплатник аліментів.Газета: «Деловая Одесса», 27 березня 2018 року
Тематика: представники націоніалістичних рухів, партій
Фрагменти: «21 марта группа юношей спортивного склада выломала двери и заняла здание отеля Большая Московская , что на Дерибасовской. Молодчики в масках представились представителями ГО «Свобода» и ее юношеского крыла ГО «Сокол». В центральном офисе ВО «Свобода» от событий в Одессе открестились. Действия захватчиков весьма чреваты последствиями. Эксперты и одесситы связывают захват известного объекта с попыткой дестабилизировать ситуацию в городе перед большим событием, — Юмориной. Открытым и важным остается вопрос, кому было выгодно подталкивать представителей националистических группировок к захвату здания.представниками ГО «Свобода» та її юнацького крила ГО «Сокіл».
Порушення: У статті нав'язується негативна конотація поняття «націоналіст». У один ряд поставлено слова: «націоналіст», «захватчик», «радикал», «дестабилизация».

Сайт: «Думская.нет», 13 березня 2018 року
Тематика: соціокультурна група
Фрагмент: заголовок; «Поэтому, не успел город проблеваться отплеваться от несостоявшейся премьеры выгребной драмы некоего драматурга Мусика, где персонажи сносили отходы своей жизнедеятельности в дворовой сортир, комментируя издаваемое ими амбре, как возникла новая интрига. Где картина или хотя бы ее фото? Где оборудование, позволяющее определить сорта дерьма и в принципе его наличие в красках?
«Тилигенция сраная! – ругалась меж тем смотрительница залов Музея изящных искусств Прасковья Ксенофонтовна».
Порушення: анонімний автор матеріалу, намагаючись показати контраверсійність мистецтва відомого художника у жанрі фейлетону, використовує ненормативну лексику, образливі слова, застосовує оціночні судження, подані у грубій і вульгарній формі; використовує навішування ярликів, тим самим формує негативне сприйняття інтелігенції як соціокультурної групи в цілому.
Сайт: Infoport, 25 березня 2018 року
Тематика: соціальна група
Фрагмент: «Нагибать, отжимать и давить», Майкл Угвар Уруш — ставленник от администрации рынка возглавляющий отряд карателей против предпринимателей рынка.
Создание монополий, незаконная застройка, снос рабочих мест, нелегитимное поднятие аренды и сервисных сборов на рынке без наличия более 60% подписей учредителей (согласно требований устава) — это лишь верхушка холодного и бессердечного, преступного айсберга в лице действующего руководства и «решал-ставленников».
Порушення: У замітці йдеться про кримінальні наміри і діяння керівництва ринку «7-й кілометр», яким, за словами автора публікації, протидіє губернатор області. Твердження автора не підкріплені судовим рішенням і не стосуються конкретних осіб, а створюють негативне сприйняття суспільством, громадою усієї групи представників адміністрації ринку.
Телеканал: Інформаційна агенція «Вікна Одеси», 17 березня 2018 року .
Тематика: етнічна група.
Фрагмент: «Действовавшая на территории страны преступная группа была создана на этнической основе: в ее состав входили выходцы из Кавказского региона».
Порушення: У статті акцентовано увагу на етнічному складі групи підозрюваних у скоєнні злочинів.
Газета: Вечерняя Одесса, 22 березня 2018 року
Тематика: соціальна група
Фрагмент: «Опитування в Одеськiй областi також показало, що ВПО розумiють соцiальну пiдтримку держави як постiйний обов'язок держави, породжений фактом їх перемiщення i того, що вони постраждали вiд конфлiкту; ВПО не готовi ще поки усвiдомлювати необхiднiсть самостiйного, хоч i з допомогою держави, iнтегрування в нову громаду».
Порушення: У статті подаються результати соціологічного дослідження, де безпідставно зроблено висновок про соціальну інфантильність внутрішньо переміщених осіб. Патерналізм і відсутність проактивності можуть бути притаманні не тільки ВПО, а й будь-яким іншим категоріям громадян.

Сайт: Ivasi news, 23 березня 2018 року.
Тематика: працівники антикорупційних органів.
Фрагмент: «в Ситника були свої резони «хлопнути» Холодницького на черговому хабарі – Назар Іванович систематично «крисив» гроші й не ділився з Артемом Сергійовичем, натомість ламав йому схеми й виривав з рота останній шмат хліба».
Порушення: автор замітки цитує пост журналіста Володимира Бойка на його сторінці у соціальній мережі «Фейсбук». Таким чином поширюючи недоведені судом відомості про нібито причетність Артема Ситника до скоєння протизаконних діянь, висловлюючи припущення про порушення закону керівниками антикорупційних органів, журналіст формує негативне сприйняття антикорупційних органів загалом.
ТРК: ТВ Круг, 26 березня 2018 року (відео, 1хв. 54 сек.)
Тематика: група чиновників та батьків як носії радянського минулого
Фрагмент: «Сфотографируйте туалет в школе, в которую ходит ваш ребенок! Если вы считаете, что это «тяжкое наследие советского режима», что эти «удобства» унижают достоинство ребенка, то сфотографируйте это безобразие и получите денежный приз!»
Порушення: Ведучий програми, розповідаючи про жахливий стан туалетів у школах України в цілому та Одещини зокрема, цитує школярку зі Львівщини, яка виклала на "Youtube" відео про стан шкільних туалетів у її школі. Вона звертається до узагальненої групи керівників шкіл та батьків з пострадянським, за її словами, мисленням: "Знахабнілі ви тварюки... Може ви ходили у дитинстві на ці дірки у підлозі...Харе дерибанити гроші, панове чиновники... Ми – інше покоління. Від такого виростають скотиняки". Таке узагальнення є неприпустимим, а згадка групи (чиновників та батьків) у принизливому та образливому контексті формує негативний про них стереотип.

Віталій Жугай
Сайт: Таймер, 26 березня 2018 року.
Тематика: соціальні групи.
Фрагмент: заголовок.
Порушення: некоректне використання негативних розмовних одиниць щодо людей, які працюють в митниці, застосування принципу перенесення часткового на загальне, що сприяє формуванню негативного узагальненого стереотипу (митники – хабарі) щодо всіх працівників митної служби.

Сайт: Таймер, 31 березня 2018 року.
Фрагмент: заголовок.
Порушення: некоректне використання негативних розмовних одиниць щодо людей, які працюють в митниці, застосування принципу перенесення часткового на загальне, що сприяє формуванню негативного узагальненого стереотипу (митники – хабарі) щодо всіх працівників митної служби.

Сайт: 048.
Тематика: соціальні групи.
Фрагменти: заголовк.

Одессе арестованы вооруженные бандиты, промышлявшие похищением людей ради выкупа

Сайт: 048, 17 березня 2018 року.
Фрагменти: заголовок; «Сотрудники полиции задержали членов банды похитителей и вымогателей, состоящей из выходцев из Кавказского региона».
Порушення: необгрунтована актуалізація приналежності людини до тієї чи іншої професійної або етнічної групи (банда чиновників, банда із Кавказького регіону), позиціювання цієї групи як джерела загроз, твердження про її кримінальність до судового рішення.
Сайт: 048, 30 березня 2018 року.
Тематика: українсько-російські відносини.
Фрагменти: заголовок.

В Одессе наркоман из Луганска агитировал за Россию
Сайт: 048, 29 березня 2018 року
Тематика: українсько-російські відносини.
Фрагменти: заголовок.
Порушення: необгрунтована акцентуація місця проживання порушників («наркоман из Луганска», «переселенец с Донецка»), що сприяє узагальненому негативному сприйняттю мешканців/переселенців донбаського регіону.
Сайт: УСИ, 30 березня 2018 року
Тематика: соціальні групи.
Фрагменти: заголовок.
Порушення: використання некоректної лексики стосовно осіб, які не мають житла; використання цих слів у негативному контексті, що сприяє стійкості сформованому негативного образу та негативному стереотипу щодо цих людей.


Тетяна Кузнєцова